Naposledy aktualizováno: 28.04.2023 12:14:23
Na úvodní stranu

Místní knihovna Dětřichov

v Libereckém kraji

ARCHIV  AKTUALIT - AKCÍ

 


 


Předvánoční návštěva knihovny - 9. 12. 2016

 

Ještě jsme stihli předvánoční návštěvu! Druháci a čtvrťáci jsou opět v knihovně, aby si prohlédli další knížky a popovídali si s paní knihovnicí Mirkou a řekli jí, co je poslední měsíc nového. Vyslechli jsme chválu na naše vystoupení v kostele. Mirka nám pověděla, že byla dojatá a že tak krásné představení v dětřichovském kostele jí udělalo velkou radost. Paní učitelka Hrabáková odtajnila, že bychom na jaře rádi opět potěšili rodiče, děti i všechny místní novou hrou.
Paní Mirka nám také pověděla o tom, jak do Dětřichova před mnoha lety přišla s rodinou z Krásného lesa a že tento víkend slaví jubileum. Chodila v Dětřichově od třetí třídy do školy - byla tedy podobném věku jako právě děti, které si tu nyní čtou vypůjčené knížky. Mirce děkujeme za pohostinnost a přejeme jí pevné zdraví, štěstí a počítač, co nezlobí.

 

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii
Fotografie paní učitelky Máji si prohlédněte zde

 


  

Svatomartinská návštěva mateřské a základní školy v knihovně

- 11. 11. 2016

 

11 žáčků 1.tř. a 3 páťáci s paní ředitelkou Sašou a asistentkou Míšou už v 8:30 klepali na dveře knihovny. Poslechli si pověst o sv. Martinovi - teď už budou vědět, kdo Martin byl, jaký měl život, proč se říká, že přijíždí na bílém koni. Letos sice nepřijel, tak snad příští rok. Potom se zaposlouchali do příběhu "Strašidla" z knihy Podivná kniha pohádek od Z. Slabého. Podle vlastního přání si vybrali knížku a vypůjčili si ji domů.
Dalšími návštěvníky byli druháci a třeťáci s paní uč. Pavlou a Májou. Paní učitelka Mája do návštěvní knihy napsala:
"11.listopadu navštívili žáci 2. a 4.třídy dětřichovskou knihovnu společně s třídní učitelkou Pavlínou Hrabákovou a paní učitelkou Májou Křížovou.
Děti vyprávěly, že připravují adventní vystoupení, které se bude tentokráte celé odehrávat v kostele sv. Anny v Dětřichově, který pár okamžiků předtím navštívily. Svěřily se, že mají ve škole nový zasedací pořádek a v lavici tedy sedí s jiným spolužákem než před měsícem. Pochlubily se, že minulý týden zavítaly do jejich vesničky "Bodlákov pod Horou" - místa, které sami ve své fantazii stvořily, a kde se umí vtělit do dospěláckých postav. Promluvila tamější lékařka Julie Doktorková (Kája Tomešová), od dalších "vesničanů" jsme se dozvěděli, že jejich obci hrozí možné nebezpečí - k vesnici Bodlákov se totiž přiblížil obr. Jak si s obrem Bodlákovští poradí, ukáže čas a možná se bude hodit i pomoc obyvatel Zelené Osady (žáci 5. třídy, kteří podobným projektem žili minulý školní rok). Děti si pak vypůjčily knihu, která jim v knihovně padla do oka. Všechny se chovaly jako zkušení návštěvníci knihovny, tiše četly a s paní knihovnicí si vyřešily i praktické otázky týkající se vypůjčování a vracení knížek. Těšíme se, až se potkáme v příštím roce a paní knihovnici Mirce Kohoutové přejeme krásné Vánoce a klidné svátky."
Fotografie paní učitelky Máji si prohlédněte zde
Berušky z MŠ si se zájmem prohlížely knížky a Sluníčka se zaposlouchala do příběhu Jak se kamarádí s kočkou.
Třeťáci se chystali na odpolední filmové představení Lichožroutů, proto se věnovali poslechu úryvku ze stejnojmenné knihy a jejímu autorovi spisovateli P. Šrutovi.

 

 

OBRÁZEK : 2016_11_11_komp.jpg

 


Další fotografie najdete jako obvykle ve fotogalerii.

 


  

Návštěva dětí v knihovně v říjnu 2016

 

Berušky a Sluníčka z MŠ a žáci ZŠ opět v knihovně.
Paní učitelka Pavla do návštěvní knihy napsala: "
Nádhera... zastavil se čas a my jsme si nad knihou odpočinuli a popovídali s Mirkou. Těšíme se na příště. Za 2. a 4. tř. přejeme knihovně a Mirce vše dobré."
Třeťáci se věnovali živočišné říši, malé děti poslechly pohádku. Děti z 1. třídy si do školy odnesly knížky, které si vybraly.

 

OBRÁZEK : 100_6128.jpg

 

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 


  

Návštěva dětí v knihovně v září 2016

 

Další letošní návštěva dětí z MŠ a ZŠ v knihovně se uskutečnila 15. září. Děti si prohlížely, četly, hrály si, poslouchaly čtené ukázky z knížek, zopakovaly si pravidla o půjčování knih, vyprávěly o zážitcích z prázdnin. Jako vždy jsme v knihovně společně prožili příjemné dopoledne.

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

OBRÁZEK : 100_6038.jpg

 


 

Návštěva dětí v knihovně v červnu 2016

 

V úterý 14. června přišly do knihovny děti ze základní i mateřské školy. Prohlížely si knížky, povídaly si o nich, pohrály si.
V knihovně jsme všichni strávili příjemné dopoledne.

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

OBRÁZEK : 100_5972.jpg
  

Noc s Andersenem 2016

 

OBRÁZEK : nsalogoweb.jpg

 

 

Letos v knihovně nocovalo 14 dětí 1. a 3. třídy s paní učitelkou Pavlou. V knihovně se sešly odpoledne a po přivítání děti vyprávěly jak prožily dnešní den. Byly v bazénu v Liberci, líbil se jim tobogan, pěkně si to užily.

 

V knihovně si prohlédly knížky, které napsal pan Andersen, povídaly, jaké samy znají jeho pohádky. Když byl čas na spaní, proměnila se knihovna ve spací místnost. Na dobrou noc si poslechly pohádku "Malá mořská víla".

 

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 


"Noc" měla pokračování ještě v pondělí , kdy do knihovny přišlo 15 dětí z 2. třídy s paní učitelkou Míšou. Poslechly si pohádku "Malá mořská víla". Pak jsme se všichni přemístili na školní zahradu, kde se opékaly vuřty, zpívalo při kytaře. Potom se děti odebraly spát do školy.


  

Děti v knihovně v lednu 2016

 

14. ledna se v knihovně vystřídaly všechny děti ze školy a mateřské školky. Povídali jsme si o Vánocích, o dárcích. Potěšilo mě, když mezi všemi těmi mobily, tablety, hračkami, děti dostaly také knížku.
Paní učitelka Pavla napsala do kroniky: "Užili jsme si chvíle klidného čtení. Prvňáci četli poprvé před třetí třídou a už jim to pěkně šlo."
Paní učitelka Míša s druhou třídou: "Nový rok jsme začali příjemnou návštěvou knihovny. Bylo to zase "fajn". Každý si četl z vybrané knížky. Už nám to docela jde".
Jaruška s nejmenšími dětmi z MŠ: "My, malí broučkové, jsme opět přišli do knihovny si prohlížet pěkné knížky. Děti byly spokojené!".
Předškoláci s Ivou a Hankou: "Děti listovaly v encyklopediích a obrázkových knížkách, pohrály si se stavebnicí Lego".
Paní učitelka Petra se 4.a 5. třídou: "Žáci pracovali s pohádkou O Červené karkulce, a potom si poslechli četbu z knihy O vlku se sklerózou od Stanislavy Reschové. To se nasmáli".
Fotografie z návštěvy si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 


  

Léto 2015 v knihovně


O prázdninách se na obecním úřadě opravovala střecha. Přišel jeden prudký liják a vítr, který vyvracel stromy. Pohroma postihla také knihovnu - zateklo do dětského oddělení. Naštěstí to odnesla jenom obvodová stěna, koberec byl nacucaný vodou, ale nábytek a knihy zůstaly nepoškozené. Vše se muselo vystěhovat, stěna se opravila, nevzhledné trubky od topení byly zakryty sádrokartonem, vymalovalo se. Potom se ještě "šachovalo" s regály, protože v původní sestavě se nevešly.
Nyní je vše v pořádku a v září jsem mohla zase zahájit provoz.
Děkuji všem, kdo se podíleli na obnově a pomoci při úpravě knihovny.

 

Vaše knihovnice

 


 

Noc s Andersenem 2015

 

OBRÁZEK : nsalogoweb.jpg

 

Napodruhé se ve čtvrtek 9. dubna se podařilo uskutečnit Noc s Andersenem v knihovně pro prvňáky z naší školy. Paní učitelka Míša do kroniky knihovny napsala: 

Konečně jsme se dočkali. Kvůli nemoci a kalamitě jsme naše spaní museli dvakrát odložit, ale do třetice všeho dobrého se to čekání vyplatilo. 9. duben byl jako malovaný a my jsme vyrazili do Liberce, nejprve do krajské knihovny, vyhledali knížky od pana Andersena, přečetli si Sněhovou královnu, prohlédli knihovnu a pokračovali do IQ - Landie, kde jsme pobyli asi pět hodin, nemohli jsme se odtrhnout, jak to bylo zajímavé. Po návratu jsme na školní zahradě opékali buřtíky, zpívali a tančili při kytaře. Paní knihovnice nás doprovodila do dětřichovské knihovny. Tam jsme se uvelebili ke spaní, protože už bylo hodně hodin. Na dobrou noc jsme si přečetli pohádku Malá mořská víla. Vůbec nevadilo, že spíme na zemi.
Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

V pátek 27. března se v knihovně vystřídali žáci ze školy i děti z mateřské školky, abychom zavzpomínali na slavného pohádkáře. Starší žáci přespali ve škole.
V knihovně měla nocovat první třída, ale polovina dětí byla nemocná, proto jsme spaní přesunuli na 9.dubna. Takže nás noc s Andersenem teprve čeká - pozdě, ale přeci.
Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 


  

Děti v knihovně


strávily příjemné chvíle v únoru a březnu 2015. Podívejte se ve fotogalerii - únor, březen.

 


  

Noc v knihovně potřetí


Předškoláci už po třetí přespali v knihovně. Odpoledne 24. června 2014 se nastěhovali do knihovny. Potom jsme všichni vyrazili na výlet na rozhlednu v Heřmanicích. Paní učitelka Jaruška, maminka paní Květová, knihovnice paní Kohoutová a 13 předškoláků. V Heřmanicích u Kodešovy hospůdky jsme si udělali zastávku na občerstvení a proskotačení a pak pokračovali v pochodu na rozhlednu. I když se některé děti zprvu bály, vylezly na ni všechny. Po návratu do knihovny si každý ustlal na zemi svou postýlku, na dobrou noc jim paní knihovnice přečetla pohádku Krtek a orel a za chvíli již všichni spali.
Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

OBRÁZEK : 100_5142k.jpg

  

 


 

Magnesia Litera 2015


zná výsledky. Najdete je zde:

 

OBRÁZEK : magnesia_litera__2015.jpg

 


 

 

Návštěva dětí v knihovně

 

  

30. května 2014 se během dopoledne vystřídaly v knihovně všechny třídy naší školy. Děti si prohlížely encyklopedie a knížky o pravěku, četly Osadu havranů od Eduarda Štorcha. 
Starší žáci psali pojednání o knihovně, co v knihovně za ten rok zažili, jaké by chtěli knížky. Zvítězil  Deník malého   Poseroutky, zatím ale máme jen 1. díl. Také komiksů je v knihovně málo.  Ze svých prací potom vyrobili vlaštovky a pouštěli je po knihovně. Nakonec si je vystavili na nástěnce.

 

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


 Magnesia Litera 2014 

 

Výsledky najdete zde: 

 

OBRÁZEK : magnesia__litera2014.png

 

  

Na stránce najdete i výsledky z předešlých ročníků. 


  Noc s Andersenem 2014

 

Naše noc s Andersenem proběhla přímo na den narozenin Hanse Christiana Andersena, tedy už 2.dubna. 1. a 2. třída s paní učitelkou Pavlou podnikla dobrodružný výlet s komisařem Vrťapkou do Liberce. Všichni se stali detektivy, ráno úspěšně vyluštili několik šifer a odjeli do GALERIE LÁZNĚ hledat ztracený obraz - a našli. V galerii plnili roztodivné úkoly k výstavě PLAVCI. Poté navštívili libereckou KNIHOVNU a přečetli si pohádku od H.CH. Andersena a vyluštili Vrťapkův případ Zmizelé pistole.
Večer dorazili do naší knihovny a o všem barvitě vyprávěli paní knihovnici. Byla vyhodnocena soutěž a všichni získali hodnost policejního rady. Na dobrou noc si poslechli pohádku a po náročném dni se jim spalo dobře i na zemi. Přespalo 13 dětí, paní ředitelka Saša a paní učitelka Pavla.
Druhý den se v knihovně vystřídaly další třídy naší školy.3. třída se seznamovala s Malým princem. Přišlo 11 dětí s paní učitelkou Míšou. Jejich NOC pak pokračovala ve škole. 
Čtvrťáci a páťáci soutěžili ve znalostech o Andersenovi, hledali v knihovně jeho knihy, poslouchali písničky z internetu. Spát odešli do školy. Zúčastnilo se 12 dětí a paní učitelka Petra.

Fotografie si můžete prohlédnout ve Fotogalerii

OBRÁZEK : nsalogoweb.jpg

 

 


 

Přečtěte si o naší knihovně

 

OBRÁZEK : svetlik_50.jpg

 

V časopise Světlik (Světlibereckých knihoven), který vydává Krajská vědecká knihovna v Liberci, si v čísle 50 - 4/2013 můžete přečíst článek o nominaci naší knihovny na cenu Knihovna roku 2013. Čtěte zde 

 

 

 

 


Pravidelné návštěvy dětí v knihovně i v roce 2014

 

Stalo se dobrým zvykem, že děti z naší školy a školky chodí pravidelně každé 2 týdny do knihovny. Při poslední návštěvě

 

  • žáci 1. třídy ukázali pokroky ve čtení a zarecitovali básničky, se kterými vystoupí ve školním kole soutěže v recitaci (Poznámka knihovnice: Dříve se tomu říkalo Soutěž tvořivosti mládeže, první taková soutěž proběhla na naší škole v roce 1957, našla jsem o tom zápis ve školní kronice. Sama jsem se jí jako školačka zúčastnila a nyní  se  budu účastnit jako člen poroty) 
  • třeťáci vyprávěli obsahy knížek, které přečetli, a šlo jim to moc hezky
  • čtvrťáci a páťáci si vyprávěli o drogách a vyhledávali k tomu literaturu
  • mateřská školka listovala v encyklopediích 

 

Bylo to hezké dopoledne. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii

 


25. 10. 2013 vzdušný prostor nad Dětřichovem navštívili mimozemšťani

 

  

OBRÁZEK : 100_4782.jpg

 

Jeden z nich neviděn, bloudí budovou obecního úřadu... Co je to knihovna? K čemu slouží, co se tam dělá, proč tam všichni chodí? Žáci 4. a 5. roč. zkusí odpovědět na tyto otázky. Odpovědi najdete v knihovně. Děti malovaly, psaly a   Mimozemšťánek jim nakukoval přes ramena. Určitě si tam u nich udělají také podobnou knihovnu.

Více fotografií ve fotogalerii.

 


Ocenění pro naši knihovnu

 

  

OBRÁZEK : knihovna_2013_diplom.jpgOBRÁZEK : foto_e_hodikova_nkp_7295o.jpg

 

  

Dne 3. října 2013 předal v  Zrcadlové kapli pražského Klementina první náměstek ministra kultury JUDr. František Mikeš ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2013“.

 

Knihovnice paní Miroslava Kohoutová a starosta obce pan Stanislav Šťasný převzali ocenění Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR za kulturní a vzdělávací aktivity spojené s knihovnickými službami poskytované v rekonstruovaných prostorách navzdory přerušení v důsledku povodní z roku 2010. Více fotografií ve Fotogalerii(Foto E. Hodíková, Národní knihovna Praha) 

  

OBRÁZEK : knihovna_roku_2013.jpg

 

 


 

Rozloučení s mateřskou školou v knihovně 2013

  

OBRÁZEK : dscn7785.jpg

 

  

Rozloučení s mateřskou školou v knihovně se možná stane novou tradicí. Loni se uskutečnilo poprvé a letos u nás děti strávily noc znovu. 13. června pro ně paní učitelka Jaruška připravila zajímavý program, kromě jiného navštívily rozhlednu v sousedních Heřmanicích, a pak přišly do knihovny. Přečetli jsme si spolu kus Honzíkovy cesty, vyprávěli si, jak byl Honzík, stejně starý jako oni, samostatný a jel sám vlakem. Po náročném dni se jim dobře spalo i na zemi. 

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii 

 


Noc s Andersenem 2013

 

u nás proběhla už ve čtvrtek 4. dubna. Začala prohlídkou kostela sv. Anny. Přijel  pan farář, provedl nás kostelem a poutavě dětem o něm vyprávěl. Po prohlídce jsme šli do knihovny, děti se ubytovaly, připravily si společně občerstvení a potom si četly, prohlížely knížky a užívaly si svou noc v knihovně. Přespalo 11 dětí a paní ředitelka školy.

Ráno děti vzorně uklidily a šly do školy. Dopoledne navštívilo knihovnu dalších 26 školáků. 

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii. 

 

Už se těšíme na příští rok! 

 

OBRÁZEK : nsalogoweb.jpg

 


OBRÁZEK : 100_3573.jpg        

 

Návštěvy školáků i předškoláků v knihovně 

Pravidelně ve čtvrtek každých 14 dní přicházejí knihovnu navštívit děti z mateřské i základní školy.

 

Fotografie z návštěv dětí v knihovně si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

 


Rozloučení s mateřskou školou v knihovně 2012

 

 

Větší obrázek

 

 

Ve čtvrtek každých čtrnáct dní je od 9 do 12 hodin v knihovně živo. Prostřídají se tu předškoláci z mateřské školy i školáci se svými učitelkami. Předškoláci si knížky zatím jen prohlížejí - nejvíce se jim líbí ty o zvířatech, rostlinách, technice. Školáci již předvádějí, jak umějí číst...

 

Paní učitelku Jarušku z MŠ napadlo, že by se děti, které odcházejí do školy, mohly se školkou rozloučit přespáním v knihovně. Proč ne? A tak se 21. června 2012 odpoledne 7 budoucích prvňáčků (2 byli nemocní a více jich u nás nemáme) nastěhovalo se spacáky a karimatkami do knihovny. Nejdříve si udělali vycházku do sousedních Heřmanic a potom si v knihovně hráli, prohlíželi knížky, četli, soutěžili a hezky se vyspali. Všichni byli moc spokojeni. 

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii

 

 


 

OBRÁZEK : nsalogoweb.jpg

 Noc s Andersenem v knihovně - pátek 30. 3. - sobota 31. 3. 2012

 

Noc s Andersenem začala již ve čtvrtek dopoledne, kdy knihovnu navštívily děti z Mš, prohlížely si knížky dozvěděly se, kdo byl Hans Christian Andersen a poslechly si pohádku Cínový vojáček. V pátek navečer přišli školáci s paní ředitelkou, četli, soutěžili, vyprávěli o Andersenovi, potom odešli na  stezku odvahy a do knihovny zavítali prvňáci s paní učitelkou Míšou. Po programu se uložili ke spaní. Když si je ráno kolem deváté vyzvedávali rodiče, ani se jim nechtělo domů. Fotogalerie.

Chcete se podívat, co je to Noc s Andersenem? Klikněte na logo! 


       Knihovna obnovila činnost v pondělí 13. února 2012 

Společně s obnovením činnosti knihovny jsme zahájili automatizovaný provoz knihovny a brzy bude k dispozici také katalog knihovny na internetu. 

 

O obnovení činnosti vyšel 14. 2. 2012 článek v Libereckém deníku:

 

   

OBRÁZEK : ld_14.2_.2012_.jpg

 

  

Fotografie z otevření knihovny najdete ve fotogalerii

 


 

Magnesia Litera 2012

 

OBRÁZEK : magnesia_litera2012.jpg

 

Vítězové Magnesia Litera 2012

 

Přehled knih nomimovaných na cenu Magnesia Litera.

 


 

Anketa SUK - Čteme všichni 

 

OBRÁZEK : suk_symbol_modre.jpg

 

 

Výsledky soutěže o nejoblíbenější knihy pro děti "SUK - Čteme všichni 2011" 

 

 


 

Zpět na Akce - aktuality